DIGITAL ART, DIGITAL PAINTING – CZYM JEST?Digital art – czym jest?

Tłumacząc w bezpośredni sposób pojęcie digital art na język polski wyjdzie nam, że mamy do czynienia ze sztuką cyfrową. Digital art jest po prostu dziedziną sztuki, w której do tworzenia prac i ich prezentacji wykorzystywane są urządzenia elektroniczne i technologie komputerowe. Ciężko to sobie wyobrazić, ale początki sztuki cyfrowej sięgają już lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Digital painting – czym jest?

Pojęciem częściej występującym w polskim Internecie i precyzyjniej odnoszącym się do tworzenia prac graficznych z wykorzystaniem komputera i odpowiedniego oprogramowania jest digital painting. Digital painting to konwersja tradycyjnych technik malarskich i rysunkowych na postać cyfrową z wykorzystaniem tabletu graficznego, rysika i oprogramowania graficznego. Digital painting można tłumaczyć na język polski jako malarstwo cyfrowe. Digital painting rozumie się także jako rysunek cyfrowy.

Digital painting. Co jest potrzebne?

Jak już wspomniano, do tworzenia prac digital paint’owych potrzebny jest odpowiedni sprzęt i oprogramowanie. Jeśli chodzi o sprzęt, to pierwsze co przychodzi do głowy, to komputer i tablet graficzny. Zatrzymajmy się na chwilę przy komputerze. Czy potrzebny jest „mocny” komputer, aby tworzyć digitalowo? To zależy. Na pewno punktem wyjścia jest to, co zamierzamy robić. Jeśli mamy w planach tworzyć modele 3D lub bardziej złożone animacje, to z pewnością potrzebny będzie komputer dysponujący adekwatną mocą obliczeniową. Jeśli jednak centrum naszych zainteresowań jest grafika 2D, to wystarczy, że będziemy się trzymać zaleceń twórców oprogramowania, w jakim zamierzamy tworzyć. W całą pewnością nie będzie potrzebny demon szybkości, aby komfortowo tworzyć.

Jeśli chodzi o tablet graficzny, mamy do wyboru:

tablet piórkowy (płytkowy)

tablet z ekranem LCD (ekranowy)

tablet mobilny (all-in-one)

Kolejnym ogniwem jest oprogramowanie graficzne, które umożliwia nam tworzenie. Na rynku dostępne są rozwiązania płatne (np. Photoshop, CorelDRAW) i darmowe (np. Krita, GIMP). Darmowe alternatywy opisaliśmy w tym artykule.

Nie wspomnieliśmy w zasadzie o najważniejszym, czyli o własnej determinacji do nauki rysunku (czy szlifowania warsztatu) i zaangażowaniu w to, co się robi. Sam sprzęt i oprogramowanie to tylko (i aż) narzędzia, którymi możesz posługiwać się w dążeniu do celu. Cała siła tak naprawdę drzemie w Tobie!

Digital painting. Jak zacząć?

Wszystko zależy od posiadanych już umiejętności posługiwania się sprzętem i oprogramowaniem, czy inaczej mówiąc – od miejsca, w jakim się znajdujesz. Jeśli nie korzystałeś nigdy z tabletu graficznego czy oprogramowania graficznego, to w kontekście wykorzystywanych technologii, logicznym krokiem wydaje się opanowanie podstaw obsługi tychże. Po przejściu przez te pierwsze kroki, pozostaje tylko eksperymentowanie z możliwościami jakie ma się do dyspozycji.

Następną kwestią są umiejętności rysownicze jako takie. Tu nie ma dróg na skróty. Sama technologia nie sprawi, że bez wysiłku będziesz tworzyć. Przyjemne dla oka reels’y, short’y itd., na których widać, że piękny rysunek powstaje w minutę, delikatnie mówiąc, nie do końca oddają rzeczywistość. W zależności od wrodzonego talentu lub wyuczonych umiejętności, możesz przyspieszyć osiągnięcie celu, ale uniwersalne zasady tworzenia musisz przyswoić tak czy siak. Nie ma znaczenia czy będziesz trzymać w ręku pędzel, ołówek czy stylus tabletu i tak musisz poświęcić czas na naukę czy szlifowanie warsztatu, aby tworzyć dobre prace.

Digital painting – zalety

Można spotkać się z kontrowersyjnymi opiniami na temat digital painting’u, w których zawarty jest przekaz, że jest sztuczny, odczłowieczony, „plastikowy”, a długa praca przy monitorze psuje oczy. Nie można jednak zaprzeczyć korzyściom jakie digital painting ze sobą niesie, a są nimi na przykład:

✅ pędzle – przeróżne kształty, struktury i rozmiary dostępne na „wyciagnięcie ręki”

✅ kolory – nieograniczona gama do dyspozycji

✅ inne pomocne narzędzia i funkcje,

a przy tym:

✅ zero bałaganu wokół siebie

✅ możliwość popełniania błędów, które łatwo skorygować

✅ praca na warstwach

✅ powiększanie i pomniejszanie „płótna”

✅ mieszanie technik

✅ nieinwazyjne przechowywanie swoich dzieł

✅ niewiele miejsca potrzebnego do pracy

✅ praca o każdej porze dnia

✅ przerwanie i powrót do pracy w każdym możliwym momencie,

a to wszystko za kilkaset złotych. Ba, nawet za niewiele ponad 200 zł, w przypadku nabycia tabletu piórkowego (płytkowego). Być może jednorazowe wydanie kilkuset złotych, dla niektórych osób może być nieco „bolesne”, aczkolwiek gdyby posłużyć się kalkulatorem, to szybko okazałoby się, że kwoty wydawane regularnie na analogowe przybory sensownej jakości, po niedługim czasie przebiłyby cenę tabletu graficznego.

Podsumowanie

Czy digital painting jest przyszłością? Nie, bo ta przyszłość dzieje się już od wielu lat. Czy digital painting wyeliminuje tradycyjne techniki? Nie i nie taki jest cel. I ogólnie nie należy traktować digital paintingu jako konkurencji dla technik tradycyjnych, a jako możliwą do wyboru alternatywę. Celem digital paintingu jest zaadaptowanie sztuki do warunków nowoczesnej rzeczywistości i danie ludziom więcej możliwości, elastyczności, efektywności, a przy tym większego komfortu pracy. Niemniej wybór techniki należy do Ciebie.