DARMOWE PROGRAMY DO DIGITAL PAINTINGUDarmowe programy do digital paintingu

Czym jest digital painting?

Na wstępie wyjaśnijmy krótko czym jest digital painting. Digital painting to konwersja tradycyjnych technik malarskich i rysunkowych na postać cyfrową z wykorzystaniem tabletu graficznego, rysika i oprogramowania graficznego. Digital painting można tłumaczyć na język polski jako malarstwo cyfrowe.

Darmowe programy do digital paintingu

Robiąc przegląd Internetu w poszukiwaniu programu graficznego możesz spotkać się z rozwiązaniami płatnymi i bezpłatnymi. W tym artykule skupimy się jednak na darmowych programach (i wciąż rozwijanych przez ich twórców) do digital paintingu, które sami sprawdziliśmy i wiemy, że działają prawidłowo z tabletami graficznymi BOSTO.

Warto wydzielić programy do digital paintingu od ogółu programów graficznych, bowiem w tak szerokiej grupie swoje miejsce mają zarówno one same jak i skomplikowane programy do projektowania typu AutoCAD czy edytory obrazów, zdjęć których rola sprowadza się do kadrowania, nałożenia jakiegoś filtru czy dodania tekstu bez możliwości rysowania (malowania).

Gdy zawęzimy kryteria poszukiwań do darmowych i stale rozwijanych programów do digital paintingu okazuje się, że wybór nie jest zbyt wielki, aczkolwiek wystarczający, by z sukcesem tworzyć cyfrowo. Bez wątpienia do najbardziej znanych darmowych programów graficznych, które nadają się od digital paintingu, należą GIMP i Krita. Godnymi polecenia alternatywami są także MediBang Paint Pro oraz FireAlpaca.

Lista darmowych programów do digital paintingu

GIMP

Krita

FireAlpaca

MediBang Paint Pro

 

Z punktu widzenia osoby zainteresowanej digital paintingiem, cennymi funkcjami programów są:

praca na warstwach

różne kształty pędzli, które imitują daną technikę „tradycyjną”

interaktywne pędzle działające pod wpływem nacisku rysika na tablet

✅ łatwy dostęp do „przybornika” z narzędziami

polski interfejs

 

W tym miejscu warto dodać, że na tabletach graficznych BOSTO w wymienionych programach działają interaktywne pędzle, których grubość czy intensywność zmienia się na bieżąco pod wpływem nacisku rysika na ekran (powierzchnię roboczą).

Czy darmowy program wystarczy?

Na wstępnych etapach rozwoju umiejętności digital painting’owych z pewnością tak!

 

Po szczegółowe opisy możliwości wymienionych programów oraz linki do ich pobrania zapraszamy na oficjalne strony internetowe projektów.