JAKI TABLET GRAFICZNY DLA POCZĄTKUJĄCYCH?Jaki tablet graficzny dla początkujących?

W artykule zastanowimy się jaki tablet graficzny wybrać na początku przygody z grafiką cyfrową. Przedstawimy rodzaje urządzeń dostępne obecnie na rynku. Opowiemy również dlaczego tablety graficzne, pomimo swojej nazwy nie są narzędziami pracy skierowanymi wyłącznie dla szerokorozumianej grupy grafików. Postaramy się, aby po lekturze niniejszego artykułu łatwiej było Ci wybrać swój pierwszy tablet graficzny na start.

Wybór tabletu zależy oczywiście od osobistych preferencji, natomiast podpowiemy Ci jaki typ i rozmiar możesz wziąć pod uwagę przy zakupie swojego pierwszego tabletu graficznego.

Tablety graficzne znacząco ułatwiają różnego rodzaju prace graficzne, a ich ceny aktualnie nie są wysokie jak jeszcze kilka lat temu. Obecnie na rynku jest kilku producentów tego typu urządzeń, co przekłada się na ogólny wzrost dostępności i popularności oraz spadek cen.

Czym jest tablet graficzny?

Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, czym w ogóle jest tablet graficzny i do czego może posłużyć. Jak już wspomnieliśmy jest to urządzenie, które dzięki możliwości swobodnego rysowania za pomocą specjalnego rysika (piórka, stylusa) po ekranie lub powierzchni roboczej (o tym później), pozwala na tworzenie różnego rodzaju grafik (rysunków, projektów CAD, map, schematów 3D etc). Taki tablet jest także pomocny przy obróbce zdjęć.

Ponadto tablety piórkowe (płytkowe) ułatwiają prowadzenie zajęć, spotkań online i różnego rodzaju prezentacji. Tego typu urządzenia można wykorzystywać również do generowania podpisów odręcznych oraz wprowadzania tekstu w przeglądarkach internetowych czy edytorach tekstu.

Tablety graficzne współpracują z wieloma programami graficznymi – z tymi domyślnie zainstalowanymi na komputerze jak i z bardziej zaawansowanymi (np. Photoshop, CorelDRAW, GIMP, Krita czy Inkscape).

Komu przyda się tablet graficzny?

Należy pamiętać, że tablety graficzne to nie zabawki, a pełnoprawne urządzenia, które sprostają wymaganiom profesjonalistów – nie tylko grafików. Tablet oprócz tworzenia grafik przyda się również podczas obróbki fotografii, w pracach projektowych, a także w pracy zdalnej, podczas prowadzenia prezentacji, nauczania online, itp. Warto tu dodać, że tablety graficzne nie są zarezerwowane tylko dla ekspertów. Po urządzenia te śmiało mogą sięgać adepci grafiki oraz dzieci, które interesują się rysunkiem.

Rodzaje tabletów graficznych

Tablety graficzne dzielą się na dwie główne grupy

Tablety graficzne bezekranowe (znane także jako piórkowe, płytkowe)

Konstrukcja ogranicza się do powierzchni roboczej oraz piórka, które pełni funkcję swego rodzaju wskaźnika. W sposobie działania stanowi zamiennik tradycyjnej myszy czy raczej touchpada. Po powierzchni roboczej kreśli się kształty, które są widoczne w oknie programu graficznego na monitorze komputera. Tablet płytkowy z reguły podłącza się do komputera poprzez złącze USB. Tablety tego typu często umożliwiają podpięcie ich do urządzeń mobilnych, takich jak zwykłe tablety czy smartfony. To pozwala na korzystanie z nich poza domem czy biurem. Tablety graficzne piórkowe były dostępne na rynku na długo przed wprowadzeniem tabletów graficznych z ekranem LCD.

Tablety graficzne ekranowe

Tablet graficzny z ekranem LCD, jak sama nazwa wskazuje, jest wyposażony w wyświetlacz. Po jego powierzchni kreśli się piórkiem tak samo jak w przypadku tabletu bezekranowego, z tą różnicą, że powstające kształty widać od razu na ekranie tabletu i ewentualnie na ekranie komputera, do którego podłączony jest tablet. Rysowanie na tablecie ekranowym najbardziej zbliżone jest do tworzenia tradycyjnego. Nie trzeba przyzwyczajać się do koordynacji oko-ręka, patrząc na monitor, na którym widać powstające kształty, a rysując gdzie indziej, jak to ma miejsce w przypadku tabletów piórkowych (płytkowych).

 

Dodatkowe warianty tabletów graficznych

Ekran reagujący na dotyk palców

Bardzo przydatną funkcją, w niektórych tabletach z ekranem LCD jest wyświetlacz reagujący na dotyk palców. Ta cecha z pewnością ułatwia i przyspiesza pracę. Gestami jesteśmy w stanie dowolnie powiększać lub obracać obraz w programie graficznym.

Przyciski funkcyjne

Tablet graficzny bywa wyposażony w fizyczne przyciski skrótów umieszczone w zasięgu palców. Klawisze te ułatwiają dostęp do często wykorzystywanych funkcji podczas pracy. Przyciski mogą mieć z góry predefiniowane funkcje, a czasem można je określić samemu, aby zoptymalizować swoje środowisko pracy zgodnie z preferencjami.

W tym miejscu warto dodać, że tablety graficzne, czy to piórkowe czy z ekranem LCD są urządzeniami, które wymagają do pracy podłączenia do komputera, ewentualnie do smartfonu lub klasycznego tabletu w przypadku tabletów piórkowych. Na rynku są urządzenia typu „all in one”, ale w tym artykule nie będziemy poruszać tego tematu.

Tablet graficzny – jaki rozmiar wybrać?

Na wstępie dygresja: Obecnie w przypadku tabletów bezekranowych powszechne wymiary powierzchni roboczej to około 8(10) cali na 6 cali, więc nie ma zbyt wielu dylematów w tym kontekście. Inaczej jest w przypadku tabletów z ekranem LCD. Na przykładzie tabletów graficznych BOSTO wymiary przekątnych ekranów oscylują od 11,6 cala do 21,5 cala.

Najlepiej odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekujesz od tabletu, jaki zamierzasz nabyć lub do czego zamierzasz go wykorzystywać. Czy ważniejsza jest dla Ciebie mobilność czy może zależy Ci bardziej na wielkości obszaru do tworzenia? Wybierając rozmiar warto pamiętać o tym, że nie zawsze większy tablet będzie lepszy. Jeśli będziesz wykorzystywać tablet do tworzenia niewielkich rysunków, tablet z mniejszym ekranem powinien być wystarczający. Będzie też na pewno bardziej mobilny. Analogicznie, jeśli tablet ma być wykorzystywany jedynie do tworzenia podpisów, mniejsze urządzenie w zupełności wystarczy. Natomiast, jeśli zamierzasz tworzyć obrazy wielkoformatowe, warto rozważyć zakup tabletu graficznego o większych rozmiarach.

Cena a wygoda

Tablety graficzne z ekranem LCD są kilkakrotnie droższe od tabletów bezekranowych. Te pierwsze, co do zasady, są jednak wygodniejszą alternatywą. Na nich ergonomia i czas twojej pracy ulegną jeszcze większej poprawie po „przesiadce” z myszki. Idąc dalej, tablety o większej przekątnej bywają naturalnie droższe. Pamiętaj jednak, że nie jedynie ceną powinieneś się kierować przy wyborze, lecz także (a może w szczególności) wygodą i funkcjonalnością sprzętu.

Podsumowanie

Jaki w końcu tablet graficzny wybrać dla początkujących? Z pewnością więcej argumentów przemawia za tabletem z ekranem LCD – praca na nim, dzięki temu że efekty „widzimy pod piórem” jest szybsza, wygodniejsza, bardziej naturalna. Jeśli jednak ograniczony budżet jest kluczowym kryterium, to siłą rzeczy należy zwrócić uwagę w kierunku tabletu piórkowego. Z pewnością praca na takim tablecie w porównaniu do pracy z myszką będzie nieporównywalnie przyjemniejsza.

Na koniec prosty graf konfrontujący wartości, jakie dają dane rodzaje tabletów graficznych względem siebie oraz myszki komputerowej, jako „przybory” do rysowania:

Tablet z ekranem LCD > Tablet piórkowy > Myszka

 

Artykuł powstał we współpracy ze studiem kreatywnym Turdus Concept